Raklapépítészet Párizsban
Használt raklapok segítségével valósulhat meg egy nem mindennapi építészeti projekt a francia fővárosban. Stephane Malka látványos tervei egy Párizs belvárosába álmodott diákszállást ábrázolnak.
Malka már Párizs-szerte ismert formabontó alkotásairól, ezt a koncepciót viszi tovább új, Innovative Student Housing elnevezésű projektje is, ami egy valódi környezetbarát megoldás. A francia építész meggyőződése szerint a környezettudatos tervezés legjobb módja - egyben a bolygó jövőjének garanciája - nem új anyagok legyártása, hanem a már létezők másodlagos felhasználása. Emellett elkerülhetőek a keletkező további energiaveszteségek és a környezetszennyezés fokozása, ha az újbóli hasznosítás az alapanyagok átalakítása, újrafeldolgozása nélkül történik meg. Szakemberek véleménye szerint az AME-LOT névre keresztelt konstrukció környezetbarát mivolta mellett organikusan illeszkedik a városképbe is, értékes négyzetmétereket spórolva a korlátozottan rendelkezésre álló szabad területből.
A szerkezet könnyen felhasználható, a forma pedig bármikor megváltoztatható. A kiszuperált tároló raklapok nem csupán újszerű megjelenést adnak az épület homlokzatának, de a szellőzést és a szobákba jutó fény szabályozását is biztosítják.
Az AME-LOT homlokzati modul felépítéséhez néhány száz raklapra lesz szükség, melyeket sarokvasakkal erősítenek meg – ez teszi lehetővé elhajlításukat, ezáltal pedig az épület formájának megváltoztatását, a legkülönbözőbb geometriai alakzatok létrehozásával. A létrejövő, új „parazita-objektum” összterülete 450 négyzetméter, az építkezés költségét 290 ezer euróra becsülik. A projekt csekély bekerülési összege kétségkívül számos, a környezetbarát fejlesztések irányában elkötelezett befektető szemében teszi érdekessé az újítást.