2014. június 5., csütörtök

Raklapbútor - profin vagy házilag barkácsolva?



Dreva Pack saját gyártású asztal
A neten végtelen számban fellelhető „csináld magad” oldalakon és kreatív ötletbörzéken a raklapból készült bútornak évek óta divatja van, mondván: az így készült berendezési tárgy nemcsak egyedi, de a haszontalanná vált faalapanyag újrahasznosításával olcsó és környezetbarát megoldás is. Nem biztos azonban, hogy érdemes csupán egy kép alapján, megfelelő eszközök és átfogó ismeretek hiányában belevágni első raklapbútorunk elkészítésébe, mert a munkafolyamat és annak végeredménye csalódás lehet. Az alábbiakban néhány szempontot és tanácsot kínálunk annak érdekében, hogy valóban esztétikus és időtálló bútorokat készíthessünk.

Az alapanyag kiválasztása

Az első és legfontosabb kérdés, hogy használt vagy új raklapokat vásároljunk? Sajnos a használt raklapok újbóli felhasználásának ötlete a gyakorlatban több ponton is hibádzik. Érdemes belegondolni, mi mindent szállíthatnak egy raklapon, amellett hogy az évek során számtalan kézen-közön átmehet, hiszen rengetegszer újrahasznosíthatják őket. A faanyagba beleivódva ezért különböző szennyező anyagok és gombák rejtőzhetnek. Amennyiben beltéri bútorokat készítünk raklapok felhasználásával, mindig tartsuk szem előtt, hogy a hazai fenyő alapanyag például eleve tartalmaz egy fajta gombát, amelyet hőkezeléssel nem minden esetben lehet semlegesíteni.

De ha a baktériumok és gombák nem riasztanak el bennünket, van itt egy gyakorlatiasabb szempont is.  Itthon a raklapgyártók nagyrészt nyárfa alapanyaggal dolgoznak, amely nem kimondottan ideális, ha bútorelemként kívánjuk hasznosítani a raklapot. Elsősorban a felületkezeléskor – csiszolásnál, illetve lazúrok felvitelénél – jelent hátrányt.

A raklapok felületkezelése

Ha megvan a megfelelő alapanyagból készült új raklapunk, ezután azt gyalulni és szárítani kell. Lényeges, hogy a fa száraz legyen, hiszen a nedves felületről a pác, valamint más víz- vagy olajalapú festékek idővel kifakulnak és leperegnek. Fontos megjegyezni, a hőkezelés nem azonos a szárítással. Egy újabb érv a használt raklap alkalmazásával szemben, hogy magyarországi piacon a gyártók nem szárítják a hagyományos EUR és MÁV raklapokat.
A raklapok felületkezelése otthoni körülmények között is végezhető, azonban a nehezen hozzáférhető helyeken gyakran problémás lehet.

Megoldás a problémákra

Cégünk vállalja felületkezelt raklapok, illetve raklapbútor késztermékek gyártását. Bútoralapanyagnak szánt raklapjaink száraz lucfenyőből, illetve más bútornak alkalmas fa fajtákból készülnek, melyek teljes mértékben megfelelnek a felületkezelési igényeknek, valamint szennyeződésektől és károkozóktól mentesek. A raklapok egyedi igény és méret szerint kerülhetnek legyártásra, elemeik gyalult és csiszolt felülettel rendelkeznek.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése